P160KNP-0QC15B100K
  • Manufacturer: TT Electronics/BI
  • CONEVO NO: P160KNP-0QC15B100K
  • Package: Tray
Parameters
Series P160
RoHS RoHS
Taper Linear
Features -
Rotation 300°
Tolerance ±20%
Part Status Active
Actuator Type Knurled and Slotted
Mounting Type Panel Mount
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Length 0.591" (15.00mm)
Adjustment Type User Defined
Built in Switch None
Number of Gangs 1
Number of Turns 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Resistance (Ohms) 100k
Termination Style Solder Lug
Resistive Material Conductive Plastic
Temperature Coefficient -
POT 100K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR