APSA6R3ELL221MFA5G
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: APSA6R3ELL221MFA5G
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.16 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V T/H