APSF160ELL471MHB5S
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: APSF160ELL471MHB5S
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series NPCAP™-PSF
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 5.4 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 11mOhm
CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V T/H