E32D1C1CHS353TEE3M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E32D1C1CHS353TEE3M
  • Package: Radial, Can - Screw Terminals
Parameters
Series U32D
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 35000 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 35000UF SCREW