E32D201HPS332MC67M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E32D201HPS332MC67M
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 2.625" (66.68mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.76 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 9.5316 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 42.2mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SCREW