E32D400LPN182UA54M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E32D400LPN182UA54M
Impedance -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 1800 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 40 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 2.402" (61.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 1800UF 40V SCREW