E32D401MLN181MA41M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E32D401MLN181MA41M
  • Package: Radial, Can - Screw Terminals
Parameters
Series U32D
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 1.625" (41.28mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.43 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.1736 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 806mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 180UF 20% 400V SCREW