E32D630HPN103MA67M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E32D630HPN103MA67M
  • Package: Radial, Can - Screw Terminals
Parameters
Series U32D
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 2.625" (66.68mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.36 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.9792 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 23.9mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SCREW