E32D630HPN823MDB7M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E32D630HPN823MDB7M
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 82000 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.625" (117.48mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 29.93 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 33.5216 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.2mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 82000UF 20% 63V SCREW