E32D630LPN492WAA5M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E32D630LPN492WAA5M
Impedance -
Tolerance -10%, +100%
Capacitance 4900 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 4900UF 63V SCREW