E32D630LPN682MA54M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E32D630LPN682MA54M
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 2.402" (61.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.68 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.1496 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 33.8mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SCREW