E32D630LPS682MC48M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E32D630LPS682MC48M
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 1.875" (47.63mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SCREW