E32D630MLN473MCB7M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E32D630MLN473MCB7M
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 47000 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 4.625" (117.48mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 25.76 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.9mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW