E32D6R3HPN225MEM9M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E32D6R3HPN225MEM9M
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 F
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 8.625" (219.08mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 2.2F 20% 6.3V SCREW