E36D101HPN822MC67M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D101HPN822MC67M
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 8200 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 2.625" (66.68mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.92 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 9.688 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 18.2mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 8200UF 20% 100V SCREW