E36D101LLN473MEB7M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D101LLN473MEB7M
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 47000 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.625" (117.48mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 17.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 24.71 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.2mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 47000UF 20% 100V SCREW