E36D160LPN823TC67N
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D160LPN823TC67N
Impedance -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 82000 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 2.625" (66.68mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 82000UF 16V SCREW