E36D161HLS153QEE3M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D161HLS153QEE3M
Impedance -
Tolerance -10%, +30%
Capacitance 15000 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 15000UF 160V SCREW