E36D161HLS222MC79M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D161HLS222MC79M
  • Package: Radial, Can - Screw Terminals
Parameters
Series U36D
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SCREW