E36D161HPN103MCB7M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D161HPN103MCB7M
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 4.625" (117.48mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 11.71 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 16.394 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 18.4mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 10000UF 20% 160V SCREW