E36D161HPN103MD79M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D161HPN103MD79M
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 11.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 15.722 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 21.5mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 10000UF 20% 160V SCREW