E36D250LPN273TA79N
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D250LPN273TA79N
  • Package: Radial, Can - Screw Terminals
Parameters
Capacitance 27000 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Impedance -
Tolerance -10%, +50%
CAP ALUM 27000UF 25V SCREW