E36D251LPN821TA67N
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D251LPN821TA67N
Impedance -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 820 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 2.625" (66.68mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 820UF 250V SCREW