E36D350LPN502UA54N
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D350LPN502UA54N
  • Package: Radial, Can - Screw Terminals
Parameters
Series U36D
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 5000 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 2.402" (61.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 5000UF 35V SCREW