E36D351CPN122UDE3N
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D351CPN122UDE3N
Impedance -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 1200 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 1200UF 350V SCREW