E36D351CPN602TEM9N
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D351CPN602TEM9N
Impedance -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 6000 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 8.625" (219.08mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 6000UF 350V SCREW