E36D351LPN881TCA5N
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D351LPN881TCA5N
Impedance -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 880 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 880UF 350V SCREW