E36D361CDS113MEM9M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D361CDS113MEM9M
  • Package: Radial, Can - Screw Terminals
Parameters
Series U36D
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 11000 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 360 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 8.625" (219.08mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 11000UF 20% 360V SCREW