E36D3B1HPN391MA54M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D3B1HPN391MA54M
  • Package: Radial, Can - Screw Terminals
Parameters
Capacitance 390 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 315 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 2.402" (61.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.016 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 513mOhm @ 120Hz
Impedance -
Tolerance ±20%
CAP ALUM 390UF 20% 315V SCREW