E36D3B1HPN562MEA5M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D3B1HPN562MEA5M
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 315 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 10.46 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 14.644 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 39.4mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 5600UF 20% 315V SCREW