E36D800HLN473ME92M
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E36D800HLN473ME92M
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 47000 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 14.52 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 20.328 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 8.7mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 47000UF 20% 80V SCREW