E80D630VNN332AQ50T
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E80D630VNN332AQ50T
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Series 80D
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance -10%, +30%
Capacitance 3300 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) 41mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 3300UF 63V SNAP