E91F501VNT391MU50T
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E91F501VNT391MU50T
  • Package: Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Parameters
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.575 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 225mOhm @ 120Hz
Series U91F
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max) 2.067" (52.50mm)
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP