E92F3J1VND182MBA0T
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E92F3J1VND182MBA0T
  • Package: Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Parameters
Series U92F
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Voltage - Rated 385 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 4.035" (102.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 12.441 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 1800UF 20% 385V SNAP