E92F3J1VNT102MU50T
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: E92F3J1VNT102MU50T
  • Package: Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Voltage - Rated 385 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max) 2.067" (52.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.293 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 111mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 1000UF 20% 385V SNAP