EMZE250ADA331MJA0G
  • Manufacturer: United Chemi-Con
  • CONEVO NO: EMZE250ADA331MJA0G
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series Alchip™- MZE
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 160 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 425 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 850 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD