C0805C0G101-182JNP
  • Manufacturer: Venkel
  • CONEVO NO: C0805C0G101-182JNP
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series C
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 1800 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 1800PF 100V C0G/NP0 0805