C0805C0G101-360FNE
  • Manufacturer: Venkel
  • CONEVO NO: C0805C0G101-360FNE
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series C
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 36 pF
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 36PF 100V C0G/NP0 0805