C1206C0G251-270JNP
  • Manufacturer: Venkel
  • CONEVO NO: C1206C0G251-270JNP
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series HVC
RoHS RoHS
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 27 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.070" (1.78mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 27PF 250V C0G/NP0 1206