BFC230344184
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC230344184
  • Package: Radial
Parameters
Series MKT303
RoHS RoHS
Ratings -
Features Long Life
Tolerance ±5%
Capacitance 0.18 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.492" L x 0.205" W (12.50mm x 5.20mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.390" (9.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.18UF 5% 250VDC RADIAL