BFC230344225
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC230344225
  • Package: Radial
Parameters
Series MKT303
RoHS RoHS
Ratings -
Features Long Life
Tolerance ±5%
Capacitance 2.2 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.382" W (26.00mm x 9.70mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL