BFC233610684
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC233610684
  • Package: Radial
Parameters
Series MKP336 1
RoHS RoHS
Ratings X1
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.68 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 275V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.68UF 20% 630VDC RAD