BFC233820104
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC233820104
  • Package: Radial
Parameters
Series MKP338 2
RoHS RoHS
Ratings X2
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.1 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.1UF 20% 630VDC RADIAL