BFC233842395
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC233842395
  • Package: Radial
Parameters
Series MKP338 4
RoHS RoHS
Ratings X2
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 3.9 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.693" L x 0.728" W (43.00mm x 18.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 800V
Height - Seated (Max) 1.398" (35.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 3.9UF 10% 800VDC RADIAL