BFC233864474
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC233864474
  • Package: Radial
Parameters
Series MKP338 6
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200, Y2
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.47 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.220" L x 0.827" W (31.00mm x 21.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 1.220" (31.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.47UF 20% 1KVDC RADIAL