BFC236526823
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC236526823
  • Package: Radial
Parameters
Series MKT365
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.082 µF
Part Status Last Time Buy
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.082UF 5% 100VDC RAD