BFC236845104
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC236845104
  • Package: Radial
Parameters
Series MKT368
RoHS RoHS
Ratings -
Features Long Life
Tolerance ±10%
Capacitance 0.1 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.492" L x 0.185" W (12.50mm x 4.70mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL