BFC236853154
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC236853154
  • Package: Radial
Parameters
Series MKT368
RoHS RoHS
Ratings -
Features Long Life
Tolerance ±10%
Capacitance 0.15 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.252" W (17.50mm x 6.40mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD