BFC237011684
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC237011684
  • Package: Radial
Parameters
Series MKT370
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Long Life
Tolerance ±10%
Capacitance 0.68 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.68UF 10% 63VDC RADIAL