BFC2370EC393
  • Manufacturer: Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • CONEVO NO: BFC2370EC393
  • Package: Radial
Parameters
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series MKT370
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Long Life
Tolerance ±5%
Capacitance 0.039 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC RAD